.: Ogólny zarys "Akcji Reinhardt" w dystrykcie lubelskim
Strona główna
Aktualności
Historia obozów
Władze zwierzchnie
Obozy zagłady
Obozy koncentracyjne
KL Lublin (Majdanek)
   Obóz
    Założenia i budowa
    Organizacja obozu
    Obsada stanowisk
    FKL
   Podobozy
   Więźniowie
    Oznaczenia
    Funkcyjni
    Samopomoc i konspiracja
   Ucieczki
   Warunki bytowania
   Eksterminacja
   Grabież
   Kalendarium
   Obóz NKWD
   Procesy zbrodniarzy
   Muzeum
   Galeria
   Zdjęcia archiwalne
   Zdjęcia współczesne
Biogramy
Eksperymenty
Dokumenty
Słowniczek obozowy
Filmy
Czytelnia
Autorzy
Linki
Bibliografia
Subskrypcja
Wyróżnienia
Księga gości

Śmierć 86-letniej Erny Wallisch zamyka prowadzone przeciw niej śledztwo

Erna Wallisch w czasie II wojny światowej - od października 1942 r. do stycznia 1944 r. - była strażniczką w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Do Lublina przyjechała z Ravensbrück. Do służby w nazistowskich obozach zgłosiła się na ochotnika. Ze służby na Majdanku zrezygnowała, gdy zaszła w ciążę z jednym z esesmanów.

Austriacka agencja prasowa APA podała wczoraj, że była esesmanka zmarła w ubiegłym tygodniu w jednym ze szpitali w Wiedniu, gdzie mieszkała.

Przypomnijmy, że lubelski Instytut Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie działalności Erny Wallisch na Majdanku po apelu Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie, które ściga zbrodniarzy nazistowskich. Centrum w 2006 roku zwróciło się do polskiego rządu z prośbą o rozpoczęcie starań o ekstradycję i osądzenie byłej esesmanki.

Miesiąc temu sprawą zajęła się także prokuratura w Wiedniu. Wznowiła śledztwo, które w 1973 roku zostało umorzone z powodu braku dowodów. - Próbujemy ustalić, czy zeznania świadków (z Polski) są wystarczające do zidentyfikowania tej kobiety - mówił w styczniu o wznowionym śledztwie rzecznik prokuratury w Wiedniu Gerhard Jarosch.

- Informacje o śmierci Erny Wallisch znamy na razie z przekazów medialnych, ale to automatycznie oznacza umorzenie śledztwa w jej sprawie - powiedział wczoraj Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN.

Arseniuk pozytywnie ocenił śledztwo, które do tej pory było prowadzone przez IPN. - Dziś trudno jednak przypuszczać, jakie byłyby ostateczne efekty naszego postępowania - dodaje.

Erna Wallisch była prawdopodobnie ostatnią żyjącą strażniczką z obozu koncentracyjnego na Majdanku.

________

[gazeta.pl, 21 lutego 2008]

- - - - - - - - - - - -
<-powrót | w górę

© Copyright Szycha (2004-2015)